Menu

Poradnik gitarowy

Stawanie się lepszym gitarzystą, związane jest z ciągłym uczeniem. Możesz myśleć, że idziesz w dobrą stronę, ale każdy może poprawić kilka błędów, których nie jest świadomy. Poniżej przedstawimy kilka porad, które sprawią, że będziesz grał lepiej.

Oczywiście stwierdzenie “lepiej” jest subiektywne. Czy Yngwie Malmsteen jest “lepszym” gitarzystą niż Neil Young? To kwestia gustu. Pewne jest natomiast, że ci dwaj trzymają się kilku z tych zasad.

1. Ucz się swoich ulubionych piosenek nuta w nutę

Tak, to z pewnością trudne zadanie. Jednak, jeżeli chcesz grać tak jak twoi idole, spróbuj robić dokładnie to samo co oni. To pomoże ci, upodobnić technikę oraz sztukę gry, taką jak legendy gitary.

2. Graj z innym!

To oczywiste. Nie ma dwóch takich samych gitarzystów i niezależnie od tego, czego nauczysz się sam, zawsze możesz dowiedzieć się czegoś nowego od innych muzyków. Mogą oni znać nowe akordy, inaczej grać partie rytmiczne czy po prostu dawać inspirację. Jeżeli masz możliwość chodź na jam session. Nic tak nie rozwija jak gra z innymi, a najlepszym przyjacielem muzyka, jest drugi muzyk.

3. Kup książkę do nauki gry

Drukowana książka może kojarzyć się z przeżytkiem, ale dobry podręcznik zawsze się przydaje. Obojętnie czy będą w nim akordy, skale czy teoria – czytaj więcej, a więcej się nauczysz.

4. Pójdź na lekcje gry u prawdziwego nauczyciela

Lekcje gry nie są przeznaczone tylko dla początkujący. Każdy muzyk ma jakieś złe nawyki, a dobry nauczyciel może nam wskazać co robimy źle i jak temu zaradzić. Nigdy nie jest za późno takie rzeczy. Nie masz nic do stracenia, a możesz tylko stawać się lepszy.

5. Nagrywaj się

Może ci się wydawać, że grasz najlepiej na świecie. Spróbuj kiedyś nagrać swoje ćwiczenia czy próbę z zespołem, a może okazać się, że brzmisz trochę inaczej niż myślałeś. Dowiesz się wtedy jak słyszą cię inni. Czasami może to być negatywnie szokujące doznanie, ale nie przejmuj się. Im więcej znajdziesz błędów, tym więcej będziesz mógł ich poprawić.

6. Graj wolniej

Chcesz zostać najszybszym gitarzystą świata. Nie ma sprawy. Jest jednak ważna zasada, o której przypominają najlepsi – zaczynaj od wolnego tempa i stopniowo je zwiększaj. W ten sposób, będziesz stopniowo przyzwyczajał swoje mięśnie, do prawidłowego grania fraz. Jeżeli zwiększyłeś tempo zbyt bardzo, wróć do poprzedniego i graj do momentu, aż poczujesz swobodę. Nie śpiesz się.

7. Używaj metronomu

Możesz grać świetne partie rytmiczne, najszybsze solówki, ale co z tego kiedy grasz je nierówno? Grasz ze swoim zespołem, przychodzi czas na twój riff, który grasz bez perkusisty i niestety wypadasz z tempa… Granie z metronomem nauczy cię lepszego wyczucia tempa i może zapobiec takim wpadkom.

8. Skorzystaj z nowinek technicznych

Ściągnij na swój telefon pomocne aplikacje. Na pewno przyda ci się tuner, obojętnie czy jest w domu czy na ognisku. Pomocna może się również okazać, aplikacja z bazą akordów i skal. Znajdziesz dużo godnych uwagi aplikacji tego typu. Wystarczy poszukać!

9. Wykraczaj poza swoje obszary zainteresowań

Na pewno masz swój swój ulubiony styl muzyczny. Możesz masz ich nawet kilka. Naturalnie nie ma w tym nic złego. Spróbuj jednak, od czasu do czasu czegoś innego. Czerpanie zagrywek z innych gatunków muzyki, nie tylko rozwinie twoją technikę, poszerzy wiedzę na temat muzyki, ale da ci również świeżość w tym co grasz na co dzień.

Dodatkowe poradniki:
http://hurtowniamuzyczna.pl/faq/11/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-multiefektach.html
http://hurtowniamuzyczna.pl/faq/4/rodzaje-efektow-gitarowych.html