Menu

ZAKUP INTERFEJSU AUDIO

11 marca 2015 - NEWSY, STUDIO
ZAKUP INTERFEJSU AUDIO

Początkujący muzyk, podejmując decyzję o zakupie interfejsu audio musi pamiętać o kilku ważnych zagadnieniach dzięki którym nagrywanie będzie możliwe.

Po pierwsze, jeśli chcemy interfejs na początek, należy kierować się podstawowymi zasadami:


Jeśli chodzi o interfejsy na których chcemy nagrywać perkusje, potrzebna jest większa liczba wejść mikrofonowych/liniowych. Dlatego nie uwzględniam nagrywania perkusji w tym poradniku.

Jeśli szukamy interfejsu pod wokal, zacznijmy od tego jakim mikrofonem mamy zamiar nagrywać. Zatem jeśli posiadamy już mikrofon pojemnościowy, będzie nam potrzebne wejście z zasilaniem phantom (+48v). Jeśli posiadamy jednak mikrofon dynamiczny to nie będziemy potrzebowali tego standardu. Wystarczy wejście liniowe jack bądź XLR.

 

OPROGRAMOWANIE DO INTERFEJSU

Drugą ważną rzeczą jeśli chodzi o podstawowy interfejs, to oprogramowanie na którym będziemy pracować i jego kompatybilność. Najpopularniejsze oprgramowanie to Fl Studio, Reaper, Logic, Pro Tools. W większości interfejsów producent sam dostarcza oprogramowanie np. w produktach marki Yamaha jest to program Cubase a w produktach M Audio dostajemy Ignite oraz Ableton Live.

Niektóre interfejsy są lepiej przystosowane do współpracy z ogólno dostępnymi programami, są one również wzbogacone o dodatkowe funkcje takie jak dodatkowe klawisze funkcyjne. Jeśli chodzi o cenę takiego interfejsu typowo pod wokal, który będzie pełnił także funkcję karty dźwiękowej możemy uplasować się w cenie około 300-500 złotych w zależności od tego jaki interfejs będzie nam potrzebny – przykłądowo zasilania typu Phantom może znacząco wpłynąć na cenę końcową.

Kupując interfejs typowo pod gitarę, niekonicznie musimy zaopatrywać się w interfejs z wejściem phantom, ponieważ możemy nagrywać przez symulowanie sygnału w komputerze. Należy jednak zaznaczyć, że to nagrywanie gitary właśnie mikrofonem pozwoli na uzyskanie lepszej jakości. W przypadku nagrywania gitary nie jest koniecznie posiadanie mikrofonu pojemnościowego.

 

POPULARNE INTERFEJSY I ICH CECHY

 

Powyższe zestawienie należałoby uzupełnić najpewniej o kilkanaście innych popularnych modeli interfejsów, chociażby takich producentów jak Behringer czy Alesis z których każdy prezentuje szereg opcji i funkcji. Kwestia wyboru odpowiedniego interfejsu pozostaje więc wypadkową ceny i oferowanych funkcji które zdaniem kupującego są przydatne.