Dzisiejsza technologia pozwala nam na dowolność w kreowaniu brzmienia i nagrywania. O ile dawniej studio nagraniowe było miejscem, które musieliśmy odwiedzić koniecznie jeśli zależało nam na nagraniu muzyki, tak dziś studio nagrań możemy założyć we własnym pokoju i często nie potrzebujemy do tego wymyślnego sprzętu. Możemy nagrywać za pomocą mikrofonów, interfejsów czy rejestratorów, jednak aby nagrać muzykę, będziemy potrzebowali odpowiedniego oprogramowania.
Na początek przygody z rejestracją dźwięku możemy skorzystać z jakiegoś z darmowych programów dostępnych w sieci, lecz jeżeli zależy nam na możliwie największych możliwościach, powinniśmy pomyśleć nad wyborem innego, płatnego programu. Każdy w nich różni się od siebie możliwościami, przeznaczeniem, a także oczywiście ceną. To jaki program wybierzemy, powinno zależeć w szczególności od naszych wymagań oraz budżetu w jakim możemy się zamknąć. Podstawowe oprogramowanie do nagrywania nie musi być drogie, a inwestycja w taki program da nam możliwości, jakich nie otrzymamy w darmowym programie. Przykładem może być bardzo pokaźna liczba efektów, za pomocą których będziemy mogli dowolnie kształtować brzmienie nagranego dźwięku. Oprogramowanie nie dotyczy jednak wyłącznie nagrywania, lecz także grania.
Przykładem mogą być symulacje gitarowe, które pozwalają nam na praktycznie nieograniczone możliwości kreowania dźwięku. Wystarczy podłączyć gitarę do interfejsu, włączyć program i wybrać symulację wzmacniacza i efektów, ustawiać je według naszych wymagań i łączyć je ze sobą w dowolny sposób. Dzięki temu nie będziemy potrzebować wzmacniacza gitarowego, a dodatkowo dojdzie nam możliwość nagrywania dźwięku bezpośrednio na komputer bez konieczności kupowania mikrofonu. Przykładem takiego programu jest Waves GTR Solo. Znajdą się także programy dla klawiszowców, perkusistów oraz wielu innych instrumentalistów. Dzięki takim programom bardzo szybko zbudujemy swoje własne, domowe studio nagrań.