
Od czasu do czasu chcemy rozerwać się i pójść do klubu muzycznego. Co kluby mają w sobie, że chcemy do nich uczęszczać, skoro muzyki możemy słuchać w domowym zaciszu? Zabawa w klubie to nie tylko słuchanie muzyki, ale przede wszystkim wydarzenie, wspólna rozrywka i integracja, a wpływają na to różne czynniki. Oczywiście muzyka i udźwiękowienie to podstawa, lecz przewagą klubów i koncertów jest to, że muzyka posiada wyjątkową oprawę wizualną w postaci gry świateł i innych efektów.
Oświetlenie może być ruchome, różnokolorowe i dynamiczne, a to jaki uzyskamy efekt będzie zależało od tego jakiego użyjemy sprzętu. Bardzo popularnym sprzętem do tworzenia efektów świetlną jest stroboskop, którego działanie widziała większość z nas, nawet jeśli nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jaką nazwę nosi ten sprzęt. Stroboskop jest reflektorem wyposażonym w bardzo mocne lampy, które mogą świecić ciągłym światłem, choć najczęściej miga w różnym rytmie. Możemy ustawić prędkość mignięć od powolnych do bardzo szybkich, a niektóre stroboskopy możemy także zaprogramować w taki sposób, by prędkość migania zmieniała w konkretnych momentach. Dlaczego działanie stroboskopu jest takie efektowne? Szybko migające światło nie jest efektem samym w sobie, a długie patrzenie na pracujący stroboskop może sprawić, ze zaczną boleć nas oczy.
Efekt pojawia się w miejscu w którym pada światło stroboskopu, na przykład na poruszającego muzyka. W takim oświetleniu jego ruchy wydają się być spowolnione, nieco mechaniczne, co wygląda bardzo imponująco, a efekt ten można dodatkowo wzmocnić, jeśli na scenie pojawi się mgła wytwarzana za pomocą specjalistycznego sprzętu. Wówczas sama poruszająca się mgła zostaje oświetlona, dzięki czemu wygląda ona tak, jakby płynęła w powietrzu. Ważna jest wysokość na jakiej powiesimy stroboskop. Pamiętajmy by nie był on zbyt nisko, bo ważna jest powierzchnia jaka zostanie naświetlona.