Menu

Naprawa i konserwacja, czyli zrób to sam

4 kwietnia 2023 - Poradnik

W dobie dzisiejszego ogólnoświatowego kryzysu warto zacząć prowadzić bardziej oszczędny tryb życia. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zrezygnować jednoznacznie z naszych przyjemności czy pasji, ale tam, gdzie jest to możliwe, to może warto w tym kierunku podążać.  

Kupić nowe czy naprawić stare?  

Jest wiele urządzeń, których sami nie jesteśmy w stanie naprawić. Tym zajmują się specjalistyczne serwisy i tu należy przeanalizować, czy bardziej opłaca nam się taka serwisowa regeneracja, czy może lepiej kupić nowy sprzęt i mieć spokój na najbliższe parę lat. Mowa tu przede wszystkim o urządzeniach elektronicznych takich jak słuchawki (https://hifipolska.pl/sluchawki-do-studia-podstawowe-zasady-wyboru-odpowiedniego-modelu/) czy keyboardy (https://www.wywrota.pl/muzyka/56505-dlaczego-akurat-keyboard-i-ktory.html), do których naprawienia wymagana jest widza z danego zakresu. Są jednak urządzenia, które w związku z częstym użytkowaniem mogą ulec jakiejś awarii, ale które możemy w samodzielny sposób naprawić. Mówimy tu oczywiście o prostych, nieskomplikowanych urządzeniach o prostej budowie, które nie wymagają zbyt dogłębniej wiedzy. Do takich urządzeń a raczej pewnego rodzaju akcesoriów muzycznych należą m.in. różnego rodzaju futerały i skrzynie transportowe.

Nowy porządny futerał czy skrzynia odpowiednio kosztują. Może się jednak zdarzyć, że nawet te najsolidniejsze też ulegną awarii. Takie skrzynie transportowe często wyposażone są w specjalne kółeczka, które ułatwiają przemieszczanie się z naszym bagażem. Takie kółeczko z biegiem lat może się nam zwyczajnie zepsuć czy uszkodzić. Jeżeli zatem cała skrzynia jest w dobrym stanie, a jedynie tylko nasze kółeczko uległo uszkodzeniu, to zdecydowanie warto kupić samo koło i dokonać wymiany.

Takie koło transportowe do skrzyń montowane jest najczęściej na czterech śrubach i każdy kto choć raz trzymał śrubokręt w ręku bez większych problemów powinien sobie poradzić z taką wymianą. W takiej skrzyni transportowej mogą nam się również popsuć np.: rączki do przenoszenia. Raczej jest to rzadkość, ale wszystko się może zdarzyć. Tego rodzaju elementy również są dostępne w specjalistycznych sklepach muzycznych, które posiadają tego rodzaju asortyment. Tak więc, różnego rodzaju okucia, zatrzaski, zamki, nóżki, filce etc. etc. to wszystko możemy kupić i w razie potrzeby samodzielnie wymienić.  

Pomysł na swój biznes 

Należy mieć świadomość, że nie wszyscy będą samodzielnie zajmowali się tego rodzaju naprawami. Jedni z braku czasu inni dlatego, że po prostu nie lubią tego rodzaju majsterkowania. Jest to w takim razie też jakiś pomysł na otworzenie takiego serwisu i świadczenie usług dla tych nazwijmy to bardziej leniwych. Oczywiście z samych tylko napraw tego typu raczej ciężko będzie nam dobrze prosperować, ale w połączeniu takiego serwisu z produkcją skrzyń transportowych na zamówienie, to może być już bardzo dobry i trafiony pomysł na biznes. Naturalnie jest to zajęcie dla osoby, która ma trochę takich zdolności stolarsko-monterskich i przede wszystkim lubi tego rodzaju prace.  

Podsumowanie

Reasumując bez względu na to, czy taką konserwację będziemy przeprowadzać dla siebie, czy w ramach prowadzonego przez nas serwisu, to warto inwestować w dobrej jakości akcesoria. To pozwoli nam uniknąć dodatkowych napraw, gdyż wiadomo jest, że słabej jakości element znowu ulegnie szybkiemu zepsuciu czy uszkodzeniu, a to będzie wiązało się z konieczności ponownej naprawy. Na rynku jest kilku producentów, których wyroby są naprawdę dobrej jakości i warto na takich elementach pracować. Jednym z nich jest niemiecki producent Adam Hall specjalizujący się w produkcji sprzętu muzycznego w tym też akcesoriów, o których żeśmy sobie powyżej powiedzieli.