Menu

Kilka słów o kultowym Fenderze Mustangu

11 marca 2015 - GITARY, NEWSY

Cassius Clay, alias Muhammad Ali w roku 1964 wygrywa mistrzostwo świata w boksie, wagi ciężkiej.A firma Fender wypuszcza ze swej stajni, konia wagi lekkiej.

Fender Mustang, bo o nim mowa, to gitara elektryczna, która zastąpiła inne budżetowe modele w ofercie Fendera, czyli Duo-Sonic i Musicmaster.
Można się pokusić o stwierdzenie, że Mustang, to taki podrasowany Duo-Sonic, jeszcze z lat ’50.
W latach ’60 nastąpił rozwój techniki, więc i gitarki musiały nabrać nowego kolorytu, dla nas to wszystko relic i vintage, obecnie.
Mustang otrzymał Tremolo, a właściwie Vibrato, osobne, przesuwane przełączniki pickupów. Ogólnie był bardziej dystyngowany, niż prosty poprzednik.
Gitarki również zyskały nowe kolorki, dzięki zastosowaniu samochodowych lakierów Du Pont.
Fiesta Red, Sonic blues, Lake Placid Blue, Olympic White czy Surf Green, to tylko niektóre z przykładów tego co teraz jest klasyką a w latach ’60 było innowacją. Wszystkie te nazwy są takie same, jak nazwy kolorów używanych przez firmy Pontiac, czy Ford.

Gitary przeznaczone były dla początkującego gracza. Były ogólnie mniejsze od standardowych instrumentów i miały krótszą menzurę – 24 cale.
Zostało wyprodukowanych niewiele modeli z krótką skalą 571 cm, te osiągają teraz niebotyczne ceny.Gitarka w 1964 roku kosztowała 300 dolarów, co jest ekwiwalentem obecnych 1700 dolarów. Egzemplarz z tamtych lat osiągają teraz ceny 13000 dolarów.

Gitara posłużyła Kurtowi Cobainowi do zrobienia w latach ’90 własnego projektu gitary – Fender Jag-Stang, będącej połączeniem kształtu Jaguar i Mustang.

Pod koniec lat ’70 Fender wypuścił Mustang Bass Antiqua Finish, krótka serię gitar o specyficznym malowaniu.

Gitary Mustang produkowane były od 1964 do 1969, przez firmę Fender.
Od 1969 do 1982, po wykupieniu Fendera przez CBS, gitary produkowane pod koniec również w Japonii.
Obecnie Fender produkuje zarówno Fendery, jak i Squiery Mustangi.
Gitara zyskała popularność wśród muzyków zespołów alternatywnego Rocka, Grunge – wspomniany już Kurt Cobain.

Gitary produkowane były z większości gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji gitar elektrycznych: topola, jesion, lipa, olcha a nawet mahoń.
Konstrukcja z wkręcanym gryfem, dwa przetworniki typu single coil. Mostek to Fender Dynamic Vibrato.