Menu

Historia marki Squier

11 marca 2015 - GITARY, NEWSY
Historia marki Squier

Historia gitar elektrycznych Squier rozpoczyna się w Japonii na początku lat ’80 ubiegłego wieku. Fender przeczesuje kilka fabryk, gada między innymi z Tokaiem, w celu rozpoczęcia produkcji tańszych wersji swoich instrumentów. Wybór ostatecznie pada na jedną z najlepszych fabryk gitar na świecie – FujiGen Gakki.

Gitary produkowane są z dwoma logami. Na rynki japońskie, na główce mamy logo Fender, na tych samych gitarach przeznaczonych do USA i ówczesnej Europy Zachodniej widnieje już napis Squier (http://www.squierguitars.com/)

Nazwa wcale nie ma nic wspólnego z serią tanich gitar Fender Esquier. Została pożyczona, od firmy produkującej struny V.C.Squier, zakupionej przez Fendera jeszcze w latach ’60.

Firma nie chciała, niejako psuć sobie marki Fender, wypuszczając tanie instrumenty z tym samym logo co te droższe, amerykańskie. Tak powstał pomysł Squier. Squier wykorzystał zatem czcionkę Fendera, na główce był malutki napis >>by Fender<<. (http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/13/gitary.html)

Gitary najpierw produkowane były w Japonii, powstała nawet bardzo poszukiwana seria JV – Japanese Vintage.
W roku 1985 została rozpoczęta produkcja, jeszcze tańszych modeli w Korei i pierwsze próby produkcji indyjskiej, także pod marka Sunn. W Korei gitary produkowane były przez firmy Samick i Cort, na zlecenie Fendera, często ze sklejki.

W 1987 rozpoczął się kolejny etap w historii marki Squier. Fender otwiera fabrykę w Meksyku, w miasteczku Ensenada. Tam powstają ciekawe instrumenty Fender – Squier Series. Czarne duże logo Fender, w stylu lat ’70 i mały napis Squier Series. Fender jednak szybko z tego zrezygnował, skupiając się na produkcji serii Standard w Meksyku.
Squiery zaczęto produkować w Chinach i Indonezji, na wręcz masową skalę, zalewając rynek serią Affinity i Bullet.

Późne lata ’90 to krótka historia japońskiej seri Squier Vista. Courtney Love grała na modelu Venus, wokalista Bush na modelu Jagmaster. Powstał jeszcze model Super Sonic inspirowany odwróconym do góry nogami Fenderem Jaguarem.

Squier by Fender to większość modeli: Telecaster, Stratocaster, Bullet, Starcaster, Jaguar, Jazz Bass, Precision Bass. (http://intl.fender.com/en-PL/guitars/telecaster/)
Logo pojawiało się nawet na gitarach typu Guild, również będących częścią koncernu Fender i modele DeArmond, były sprzedawane jako Squier.

Gitary z logo Squier produkowane były w następujących krajach:
Japonia, Meksyk, USA, Korea, Chiny, Indie, Indonezja i Taiwan.

Najciekawsze z obecnie produkowanych Squier to seria Squier Classic Vibe.