Menu

Akcesoria gitarowe

10 listopada 2020 - Poradnik

Każdy rodzaj gitary charakteryzuje się innym komfortem gry i brzmieniem, jednak wszystkie gitary łączy kilka czynników. Jednym z nich są akcesoria, które są chętnie wybierany przez każdego gitarzystę. Niektóre z nich pomagają w pewnym stopniu wpłynąć na brzmienie, inne pozwalają zmienić sposób gry, a jeszcze inne dają gitarzyście nowe możliwości podczas samego grania. Zdecydowana większość akcesoriów nie jest potrzebna gitarzyście, jednak zwiększają one radość z gry, a w muzyce to właśnie o zabawę chodzi przede wszystkim.

Od czego zacząć?

Kupując pierwszą gitarę warto wybrać od razu tuner gitarowy, zwany również stroikiem. To bardzo ważne, ponieważ początkujący gitarzysta nie wie w jaki sposób nastroić swój instrument, a stroić należy przed każdą grą. Nienastrojona gitara nie tylko brzmi źle, ale przede wszystkim uniemożliwia naukę, ponieważ dźwięki nie znajdują się w tych miejscach w których powinny. Stroik wystarczy włączyć, szarpnąć konkretną strunę a po chwili na ekranie pojawi się wiadomość informująca nas o tym czy powinniśmy naciągnąć strunę bardziej czy poluzować. Poza stroikiem warto wyposażyć się w kilka kostek gitarowych. Cena jednej sztuki oscyluje w okolicach złotówki, dlatego zakup kilku sztuk nie będzie dużym wydatkiem. Warto wybrać kilka kostek różnej grubości, ponieważ w ten sposób najłatwiej sprawdzimy jaka grubość będzie się łączyć z najlepszym komfortem gry.

Do akcesoriów gitarowych należy zaliczyć również struny, lecz są one absolutnie niezbędne, bowiem choć gitara którą kupimy będzie już miała założone struny, to prędzej czy później będziemy musieli je wymienić, na przykład wówczas gdy któraś z nich pęknie. Ciekawym urządzeniem wśród akcesoriów jest kapodaster, czyli sprzęt, który dociska wszystkie struny na wybranym przez nas progu. Dzięki niemu możemy zmienić tonację gitary, co przydaje się zarówno wokalistom jak i gitarzystom grającym solo. Wśród akcesoriów gitarowych znajdziemy znacznie więcej sprzętu i każdy znajdzie wśród niego coś dla siebie.